Week of Budget Dinners

IMG_4613

Last week on my Instagram account I did quick posts about what I made each night for dinner, along with how much I spent total and then broke it down to the per person costs (for our 5 person family).

I wanted to put them up on here as well so I could post links and more information and so they would be more permanent. I also hope to do this more and more.

IMG_4502

  1. Honey-Apple DrumsticksI found this recipe here, on the Food Network website a few weeks ago searching for easy, healthy dinner ideas. The first night, it got rave reviews, and the second time were even better because I had more practice making the glaze. Even Sam ate two drumsticks after six years of refusing to touch any food with a sauce on it. I was intimidated at first because I had no idea how to make a glaze, but it’s seriously so easy, and I feel like a more experienced cook now. Doesn’t take much I guess.
    Served with two dry packaged Spanish rice bags.
    Cost: $4.88 total, .89/person.

IMG_4519

2. Spiced-Apple-Stuffed French Toast Casserole

After taking two months of the summer off, I restarted Weight Watchers last week (and lost 5.4 lbs!).  So when I was looking for dinner ideas, I knew I should check out some WW ones just to make my life easier. I found this crockpot recipe here, on the Weight Watchers website. I like having breakfast stuff for an easy dinner, and this was just filling enough. The apples and spices in it made it taste like fall, so I’m sure in a few weeks it’ll be a new favorite.
Cost: $4.10 total or .82/person

IMG_4535

3. Soup and Paninis

This is on the meal plan every week. Another easy, fast dinner, and everyone can have just what they want (read: no whining). Conveniently this was for dinner the first night I started feeling really sick with what I now think is Lyme disease after visiting my doctor and starting treatment the other day.
Don’t have a panini maker? No problem. You can also use a waffle iron, a non-stick-sprayed pan (as if you were making grilled cheese), or toast both pieces of bread before assembling the sandwich and microwaving it for a few seconds.
Cost: $4.23 total, or .85/person.

4. Pizza Night

Ok I was feeling pretty cruddy by this point AND I worked until after we usually have dinner, so there’s no picture for pizza night. Anyways, this is another thing that stays on my meal plan. I love pizza. We used to order delivery several times a month; sometimes ever more than once per week. This was obviously ridiculously expensive, and after we added drinks and sides, we could top $40-50 easy, for one dinner. Not wanting to give it up, I have a frozen pizza night weekly. Aldi has a million different varieties that go from classic cheese and pepperoni to roasted veggie bistro style to (my latest favorite) taco and gyro pizza. I get two so little people have options and we usually have left overs for lunch the next day. Sometimes we even do make-your-own, and pick out our own toppings and have a little mini-cheffing.

IMG_4559

5. Honey Mustard Pork Chops

This one was from my Weight Watchers cookbook, but I also found it here, on food.com, except I go with boneless chops. I must be on this week because all the kids ate this one too. Pork chops are so cheap, and after they’re left to marinade, they cook on broil in like 12 minutes.
Served with mashed potatoes (red russet because you don’t have to peel them). You could also add a bag of frozen veggies for under $1.
Cost: $3.60 total or .72/person.

IMG_4573

6. Skinnytaste Greek Chicken Sheet Pan Dinner

From my Skinnytaste Fast and Slow cookbook, but you can also find the recipe here. So I couldn’t fine heirloom carrots and I wasn’t interested in driving all over creation to find them, and I used goat cheese crumbles instead of feta because my Aldi was out this particular day. Anyway, it turned out delicious and we ate every bite. Definitely going on the plan for next week.
Cost: $6.45 total or $1.29/person

IMG_4599

7. Leftovers/ Poverty Meal

I really have to say, when I posted about pasta with butter on my Instagram, I never ever thought it would get such a response. So many people (considering my small amount of followers) either said they had something similar or wanted to know how to make it. Something borne in my childhood when we had no food in the cabinets, and no money to get anything more, this still goes on my meal plan for Wednesday nights to supplement the week’s leftovers. Its cheap, easy and for some reason, everyone seems to like it.
For those of you looking for the recipe: 
Boil 1lb pasta (any type) and drain.
Add 1 stick of butter and mix until butter is melted and pasta is coated.
Sprinkle with grated Parmesan/Romano cheese.
Add salt and basil to taste.
Cost: $1.61 total or .32/person

I really like the idea of the budget meals posts. I’m definitely going to try to post more on here as I discover and try some more out so stay tuned!

Advertisements

Author: Christina

I'm Christina! A 20-something wife to Jeff, mother of 3, just trying to take over the family finances, drink coffee and raise babies.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s